دانلود پروژه شهرسازی طبیعت گرا و نظریات فرانک لوید رایت

دانلود پروژه شهرسازی طبیعت گرا و نظریات فرانک لوید رایت

دانلود پروژه شهرسازی طبیعت گرا و نظریات فرانک لوید رایت

دانلود پروژه شهرسازی طبیعت گرا و نظریات فرانک لوید رایت در 50 اسلاید

 

 

 

 

بخش اول

معرفی فرانک لوید رایت

معرفی

فرانک، لوید رایت-   FRANK LLOYD WRIGHT 

بزرگترین معمار قرن بیستم آمریکا، نظریه پرداز شهرسازی طبیعت گرا

متولد  سال 1869، ایالت ویسکانسین آمریکا

بنیانگذار معماری ارگانیک

بيش از 60 سال فعاليت مستمر معماري داشته و حدود 560 ساختمان اجرا نموده است.

منبع الهام کارهاي رايت : ساختمانهاي ژاپني - مکتب شيکاگو

شاهکارهای معماری : خانه آبشار- پنسیلوانیا -1937 و موزه گوگنهایم – نیویورک- (1959-1956)

نظریه شهر پهندشتی و شهر زنده (1958-1934) را در زمینه شهرسازی ارائه نموده است.

تفکر رایت در معماری

فرانك لويد رايت، از همان آغاز خانه هايش را با طبيعت مي آميخت. وي در آميختگي طبيعت و معماري چنان استادانه عمل مي كرد كه تشخيص اينكه كجا طبيعت پايان مي يابد و كجا ساختمانهاي او آغاز مي شود، براستي دشوار است.

در کل مي توان معماري رايت را چنين توصيف کرد : معماري ارگانيک ، ترکيب ساختمان با طبيعت و نه تحميل ساختمان بر طبيعت ، ساختمان بايد در دل تپه ساخته شود و به صورت افقي ( که در رقابت با طبيعت مطرح نشود )، مصالح بکار رفته بايد منطبق با طبيعتی که ساختمان در بستر آن ساخته مي شود، باشد . شکل ساختمان بي قاعده و مفصل بندي شده باشد که اين عمل نه تنها بدليل عملکرد ساختمان، بلکه به دليل بي قاعدگي طبيعت بستر ساختمان است. توجه به مورفولوژی سايت و توجه به عملکرد و تکنولوژي ساخت نیز از  اصول رایت در معماری بوده است.

  در کل سه هدف عمده رايت عبارتند از :

ارتباط سيال بين داخل و خارج بنا با گشودگي هاي مداوم و عناصر برنامه ريزي شده، افقي بودن چشمگير آنها که ارتباط کامل با زمين به وجود مي آورد و تقارن محوري براي تمرکز سياليت در نقاط مشخص.

نظریات رایت در ارتباط با معماری -دهه 1930

کم کردن ديوارهاي داخلي و ايجاد محيطي براي جريان هوا ، نور و چشم انداز

هماهنگی ساختمان با محيط خارج پلان آزاد نشان دادن پي ها به صورت سکوي آجري کوتاه براي قرار گرفتن خانه بر روي آن دادن تناسبات منطقي و انساني به تمام درها و پنجره ها قرار دادن تأسيسات حرارتي در داخل ساختمان (در مرکز ساختمان ) و تأسيسات روشنايي و لوله کشيها در استخوان بندي ساختمان بطوري که جزئي از پيکره ساختمان باشد.

مبلمان ساختمان به عنوان عناصر ارگانيک معماري و طرح آنها از بنا و الهام گرفته از آن باشد.

فرانك لويد رايت به تحقيق يكي از مهمترين و خلاق ترين معماران و نظريه پردازان قرن بيستم مي باشد . اين معمار در طي 90 سال عمر پر بار خود (1959-1869) بيش از 60 سال فعاليت مستمر معماري داشته و حدود 560 ساختمان اجرا نموده است. وی مفاهیم را در جهت تصریح روابط میان طبیعت و معماری گسترش داد و به وضع دستور العمل هایی در خصوص چگونگی ساخت فضاهای داخلی و خارجی بنا و استفاده از مصالح ساختمانی سازگار با طبیعت پیرامون پرداخت.

 

 رایت، مرید «لویی سولیوان» استاد مکتب شیکاگو؛ اولین معمار نام آور امریکایی است که مدرسه هنرهای زیبای پاریس را نگذارنده است. به عنوان اولین نفر در ایالات متحده، او معماری را کاملاً از تقلید گذشته و التقاطی گری ها رهایی بخشیده و سبکی، بی هیچ گفت و گویی ، آمریکایی ، چون سبک نویسندگان مورد علاقه اش را پایه نهاده است.

 

« رایت » نیز چون معماران خردگرای اروپایی، یکی از پیشگامان معماری نوست. ولی گذشتن از سنت برای او شکلی دیگر دارد . بهترین شاهد بر این، مفهوم او از « نقشه آزاد» است ، این مفهوم نه به یکسانی و بی تفاوتی فضای داخلی ، بلکه کاملاً بعکس ، به خصوصیت بخشیدن به این فضا ختم می شود. مفهوم « فضای اندامواره ای » الهام بخش همه آثار «رایت» است............................................................

معرفی برخی آثار معماری رایت ..............................

فرانک لوید رایت ، اسطوره معماری ارگانیک ...............

بخش دوم

شهرسازی طبیعت گرا و نظریات رایت در عرصه شهرسازی

الگوی شهرسازی طبیعت گرا

انگاره های جریان شهر- ستیزی آمریکایی در قرن بیستم در الگویی جدید تبلور پیدا می کند . الگویی که نشانگر تفکر بخشی از جامعه شناسان و « برنامه ریزان شهری» آمریکایی است که تحت نام براد- ایکرسیتی به وسیله معمار بزرگ آمریکایی فرانک لویدرایت تدارک دیده شده است. این معمار از 1930 تا 1935 ، بدون وقفه روی طرح استقرار مطلوب کارکرده و آن را در 1935 از طریق نمونه ای غول آسا عرضه می کند.

در حقیقت رایت با بازگشت به دامن طبیعت به مفهوم مکتب شیکاگو نزدیک می شود و اکولوژی شهری را مطرح می کند.

فرانک لوید رایت مانند همه ماوراءطبیعه گرایان، طبیعت را به صورت واژه های اسطوره ای در نظر گرفت. او عمیقاً قبول..............................

دانلود پروژه شهرسازی طبیعت گرا , نظریات فرانک لوید رایت درشهرسازی طبیعت گرا,فرانک لوید رایت,شهرسازی طبیعت گرا,آثار معماری رایت,معماری ارگانیک,معماری ارگانیک فرانک لوید رایت , شهرسازی طبیعت گرای فرانک لوید رایت ,شهرسازی فرانک لوید رایت