دانلود پروژه طراحی و اجرای ساختمان های بنایی ( طبق مبحث هشتم )

دانلود پروژه طراحی و اجرای ساختمان های بنایی ( طبق مبحث هشتم )

دانلود پروژه طراحی و اجرای ساختمان های بنایی ( طبق مبحث هشتم )

دانلود پروژه طراحی و اجرای ساختمان های بنایی ( طبق مبحث هشتم ) در 164 اسلاید

 

 

 

 

ساختمان های بنایی

انواع ساختمان های بنایی

1- ساختمانهای آجری با کلاف

2- ساختمانهای آجری بدون کلاف

3- ساختمانهای خشتی

4- ساختمانهای سنگی


سازه بنایی چیست؟

کلمه بنایی در فرهگ فارسی به معنی گل کار ذکر شده است اما بناّیی یا سازه بناّیی یا میسونری (به انگلیسی: Masonry) به نوعی از سازه گفته می‌شود که در ساخت آن از واحدهای مستقل به صورت لایه‌ای استفاده می‌شود و در میان لایه‌ها از ملات استفاده می‌گردد.

معمولا در ساخت سازه‌ها یا دیوارهای بنایی از مصالحی مانند آجر، سنگ (زمین‌شناسی)، سنگ مرمر، سنگ خارا، تراورتن، سنگ آهک،بلوک سیمانی،cast stone، بلوک شیشه‌ای، اندود گچ و سیمان و کاشی استفاده می‌شود.

همچنین برای دیوار چینی و ...  از ملات هایی نظیر ملات شفته آهک ، ملات ماسه و آهک ، ملات ماسه و سیمان ، ملات باتارد ، ملات ساروج  استفاده می گردد.

گاهی سازه بنایی به صورت خشکه‌چین (بدون ملات) نیز اجرا می‌شود و در این روش که ابتدایی‌ترین نوع سازه بنایی است فقط قطعات سنگ یا بلوک را روی همدیگر قرار می‌دهند البته این روش ساخت مقاومت کمی دارد و فقط برای ساختمان‌ها یا دیوارهای موقت یا کم‌ارزش به کار برده می‌شود.

سازه‌های بنایی پرکاربردترین و سنتی‌ترین روش ساخت وساز در جهان است که برای ساخت دیواره‌ها، آب‌بندها، دیوارها و موارد مشابه از قدیم کاربر داشته است.

 

انواع سازه بنایی

از جمله سازه های بنایی که در مبحث هشتم طبقه بندی شده اند و برای آن ها مقررات تعریف شده است موارد ذیل را می توان نام برد:

ساختمان های آجری با کلاف :

تعریف : منظور ساختمانی است که با آجر ساخته شده و در آن بار های قائم و جانبی توسط دیوار ها تحمل می گردد.در این گونه ساختمان ها کلاف بندی برای یکپارچه عمل کردن ساختمان تعبیه می گردد.

الزامات ساخت:

احداث آن در زمین های ناپایدار یا در معرض سیل مجاز نمی باشد.

به حداکثر دو طبقه ساختمان ( البته بدون احتساب زیر زمین ، یعنی میتواند علاوه بر دو طبقه یک طبقه زیر زمین هم داشته باشد) محدود می شود.

حد اکثر ارتفاع یک طبقه حداکثر 4 متر و یا 6 متر با در نظر گرفتن کلاف در 4 متری می باشد.

در کل تراز روی بام نسبت به متوسط تراز زمین مجاور نباید بیش از 8 متر باشد.

ساختمان های بنایی مسلح :

تعریف : ساختمان های کلاف بندی شده که دیوار های ساخته شده از بلوک که به وسیله هسته بتنی مسلح می شوند دارد .نحوه انجام آن قرار دادن میلگرد های فولادی درون حفره های بنایی مجوف و پر کردن آن ها توسط ملات یا بتن می باشد.

الزامات ساخت:

حداکثر ارتفاع این ساختمان های می تواند تا 15 متر باشد.

در مناطق زلزله خیز با خطر نسبی متوسط و زیاد و خیلی زیاد قابل احداث می باشد.

ضوابط میلگرد گذاری برای مناطق با خطر نسبی متوسط و زیاد و خیلی زیاد متفاوت است.

ساختمان  های آجری بدون کلاف :

تعریف : همانند مورد فوق بوده و تفاوتشان در عدم وجود کلاف بندی در این سازه ها می باشد که البته  توان حفظ یکپارچکی خود را در برابر حرکت های ناشی از زلزله ندارند ، بنابراین احداث چنین ساختمان هایی توصیه نمی شود . در این سختمان ها تمامی بار های قائم و جانبی توسط دیوار های آجری تحمل می گردد.

البته دقت شود در مورد مسائلی همچون نحوه تعداد طبقات مجاز و دیگر چنین مسائلی با ساختمان های آجری با کلاف متفاوت می باشد.

الزامات ساخت:

احداث آن در زمین های ناپایدار یا در .............................................................

دانلود پروژه طراحی و اجرای ساختمان های بنایی ,طراحی و اجرای ساختمان های بنایی , اجرای ساختمان های بنایی ,ساختمان های بنایی,دانلود اجرای ساختمان های بنایی